Znalecký posudok – všeobecná hodnota vozidla – cena vozidla

Stanovenie všeobecnej hodnoty vozidla

Znalecký posudok slúži na stanovenie všeobecnej hodnoty vozidla a taktiež zdokumentovanie aktuálneho technického stavu vozidla. Znalecký posudok sa vypracováva pre rôzne účely, tzn. pre každý účel má znalecký posudok isté špecifiká. Posudok platí vždy len pre daný účel, pre ktorý je zhotovený (predaj vozidla, dedické konanie, prevod majetku firmy a pod.). Znalecký posudok môže vypracovať znalec zapísaný v príslušnom odbore a odvetví v zozname znalcov na Ministerstve spravodlivosti SR (MS SR). Znalec musí spĺňať osobitné požiadavky stanovené zákonom (vzdelanie, prax, pravidelné vzdelávanie).

Všeobecná hodnota vozidla

Všeobecná hodnota vozidla – VŠH je hodnota vozidla v danom mieste a čase v eurách, pri ktorej stanovení sú okrem vplyvu opotrebenia zahrnuté aj vplyvy trhu (predajnosť typu vozidla). Vyjadruje hodnotu vozidla pri jeho predaji obvyklým spôsobom na voľnom trhu k rozhodnému dátumu. Táto hodnota by mala zodpovedať predajnej cene, ktorú možno dosiahnuť na voľnom trhu, keď predávajúci aj kupujúci konajú s patričnou opatrnosťou a informovanosťou, bez vedľajších pohnútok (zrýchlený predaj, predaj rodine a pod.).

Na všeobecnú hodnotu vplývajú mnohé faktory (technický stav vozidla, výbava vozidla, aktuálny stav na trhu s vozidlami, prípadné poškodenia a pod.), ktoré znalec musí vo výpočte zohľadniť. Všeobecná hodnota nezahŕňa vplyv špecifických vplyvov (napr. predaj medzi rodinou, osobitný záujem kupujúceho, ktorý je ochotný zaplatiť vyššiu cenu, predaj pod časovou tiesňou a pod.). Niekedy sa medzi ľuďmi používa namiesto pojmu „všeobecná hodnota“ nesprávny pojem „cena vozidla“. Cenu vozidla možno vyjadriť ako finančný objem, ktorý zaplatí kupujúci predávajúcemu za istú vec. Cena závisí od dohody medzi oboma stranami. Cena vozidla môže byť rôzna, ale aj rovnaká ako jej hodnota. Príklad môže byť predaj jedného vozidla rôznymi predajcami – autobazármi (každé bude mať výslednú cenu pravdepodobne rôznu –  v závislosti  od zisku). Ak sa to isté vozidlo bude predávať blízkej rodine, jeho cena bude obvykle nižšia. Taktiež ak sa chce osoba zbaviť vozidla čo najrýchlejšie (napr. časová tieseň), zníži cenu vozidla a môže dôjsť aj k predaju tzv. pod cenu. Na cenu vozidla teda vplývajú mnohé faktory, ktoré sú často subjektívne a znalec ich nemôže zahrnúť do výpočtu všeobecnej hodnoty. Úloha znalca je byť nestranný a nezaujatý.

Často prevláda názor, že znalec väčšinou stanoví rozdielnu cenu, v porovnaní so skutočnou predajnou cenou vozidla. Úlohou znalca je stanoviť všeobecnú hodnotu vozidla, ktorú má v danom čase, mieste a za daných okolností. Znalec stanovuje hodnotu podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia a je za výslednú hodnotu zodpovedný. Tvrdiť teda, že hodnota vozidla je nízka (prípadne vysoká) je nesprávne – nechajte si znalcom vysvetliť postupy a vplyvy, ktoré pri výpočte zohľadnil. Dobrým zvykom znalca je stručne informovať objednávateľa o výsledkoch, záveroch a postupe výpočtu všeobecnej hodnoty. Podrobný výpočet všeobecnej hodnoty je popísaný v posudku. Názory na vypočítanú hodnotu sa teda môžu líšiť, znalec je však pri jej výpočte objektívny a nezaujatý.

Aká je platnosť znaleckého posudku?

Znalecký posudok je platný pre dátum, v ktorom bol vyhotovený. Znamená to, že závery znaleckého posudku (v tomto prípade stanovenie všeobecnej hodnoty) nie je možné použiť pre preukázanie hodnoty vozidla ľubovolne dlhú dobu. Teoreticky možno konštatovať, že všeobecná hodnota stanovená v znaleckom posudku je platná v tom období, v ktorom nedošlo k zmene faktorov, ktoré vplývajú na stanovenie hodnoty vozidla (najazdené km, zhodný technický stav a pod). Keďže faktorov, ktoré vplývajú na všeobecnú hodnotu vozidla je veľa, nebude platnosť všeobecnej hodnoty a tým aj znaleckého posudku dlhá. Táto doba je skôr závislá od času, ktorý akceptuje inštitúcia (orgán verejnej moci, fyzické a právnické osoby,..), pre ktorej potreby je znalecký posudok vypracovaný (samozrejme pri stave, keď nedošlo k výrazným zmenám na vozidle alebo na trhu s vozidlami). Bežne sa táto doba pohybuje v rozmedzí do 3 mesiacov.

 Čo je potrebné na vypracovanie znaleckého posudku?

Pre vypracovanie znaleckého posudku sú potrebné podklady, ktoré poskytne objednávateľ znalcovi. Za správnosť poskytnutých podkladov je zodpovedný objednávateľ. Zvyčajne potrebné podklady:

 • Osvedčenie o evidencii vozidla – technický preukaz
 • Zdokumentovaný aktuálny stav vozidla, poprípade skúšobná jazda
 • Nadobúdacia faktúra – cena,  v prípade ak sa jedná o prvého majiteľa
 • Poteší, ak majiteľ resp. žiadateľ o posudok má aspoň základnú znalosť o histórii vozidla (napr. či malo vozidlo haváriu, resp. absolvovalo nejaké opravy).

Postup vypracovania znaleckého posudku

 • Znalec si vyžiada potrebné dokumenty, ktoré slúžia ako podklad pre vypracovanie znaleckého posudku. Tieto podklady zabezpečuje objednávateľ posudku na vlastné náklady a budú mu po vypracovaní vrátené (znalec si vyhotoví kópie).
 • Dohodne sa dátum a čas obhliadky vozidla. Dĺžka obhliadky závisí od typu a technického stavu vozidla. Pri obhliadke sa vyhotoví fotodokumentácia karosérie vozidla, interiéru vozidla, identifikačných znakov vozidla, motora, podvozku, výbavy, poprípade nedostatkov (korózia, poškodenie, stav po oprave a pod.) vozidla, ktoré majú vplyv na stanovenie všeobecnej hodnoty vozidla. Na obhliadke sa spravidla odovzdajú požadované dokumenty, ktoré zabezpečuje objednávateľ, tieto je samozrejme možné dodať aj skôr alebo neskôr. Vozidlo sprístupňuje znalcovi spravidla jeho vlastník, držiteľ, prípadne jeho zástupca. Znalecký posudok nemožno bez obhliadky vozidla vypracovať.
 • Ďalej nasleduje samotné vypracovanie znaleckého posudku. Bežne trvá vypracovanie znaleckého posudku – stanovenie všeobecnej hodnoty 1 – 3 dni. Doba vypracovania znaleckého posudku samozrejme závisí aj od poskytnutých podkladov, v prípade ich absencie sa môže predĺžiť.
 • Po vypracovaní znaleckého posudku odovzdá znalec posudok spolu s originálmi podkladov objednávateľovi.

 

Ing. Marcel Janco – 0903531553
Znalec v odbore Doprava cestná
Technický stav cestných vozidiel
Nehody v cestnej doprave
Odhad hodnoty cestných vozidiel

17 Responses to Znalecký posudok – všeobecná hodnota vozidla – cena vozidla

 1. Alexander Dome píše:

  Dobry den pan Janco, mal by som zaujem o znalecky posudok pre preukazanie trznej ceny nasho firemneho vozidla Renault Kangoo rv 2012 ktory chceme vyradit z podnikania. Prosim vyhotovil by ste taky resp.aka je cena takehoto posudku. Dakujem Vam Dome 0907 221 957

  • Marcel Janco píše:

   Vybavené.

   • Veronika píše:

    Dobrý deň pri poistnej škody mi určili totaliu a rozhodnutie je že som poškodená. Pri obhliadke auta mi určil likvidátor odhadovanú škodu a vycislili mi všeobecnú hodnotu polovičnú ako likvidátor na obhliadke vedeli by ste mi s tým pomôcť prosím?

 2. Jaro píše:

  Dobry deň.Prosim vás potreboval by som znalecký posudok auta kvôli sociálnym dávkam.Mam Octavia 2 2008.Aka by bola cena za ohodnotenie. Ďakujem

  • Roman píše:

   Dobrý deň. Potreboval by som znalecký posudok na 2 ročne auto. Auto je neustále v servise a chcel by som odstúpiť od zmluvy. Je možné vypracovať aj takýto posudok? Ďakujem.

 3. Lukáš píše:

  Dobrý deň mal by som záujem o vypracovanie znaleckého posudku na osobné auto VW Phaeton 12/2005 auto bolo havarijné poistené. Poisťovňa mi po škodovej udalosti dala totálnu škodu, podľa mňa si náklady na opravu vozidlá podstatne nižšie ako trhová cena vozidla. Ďakujem

 4. Peter píše:

  Dobrý deň,prosím Vás o informáciu. Známenu bolo odobrané auto leasingovou spoločnosťou, zakúpene na úver a predali ho. Vozidlo bolo odobrané po 14 mesačnom užívaní nadobúdacia hodnota uvedeného vozidla Fiat Ducato Maxi 2,3 MTJ 150k 35 L4H2 bola 21 840,00€ uvedené vozidlo bolo predané za 8 250,00€ bez DPH. Nakoľko sa mu nepáči cena za čo bolo predané uvedené vozidlo požiadal Leasingovú spoločnosť o kópiu znaleckého posudku. Podľa vyjadrenia Leasingovej spoločnosti mu oznamujú,že mu nemôžu vyhovieť a zaslať mu kópiu znaleckého posudku. Prosím Vás či má právo na kópiu znaleckého posudoku, keď bol držiteľom uvedeného vozidla?
  Ďakujem.
  Prajem Vám príjemný a úspešný deň.

 5. Bianka píše:

  Dobrý deň, mala by som záujem o vypracovanie znaleckého posudku kvôli soc. dávkam. Mám škodu fabiu 1.2 TSI,2012. Aká je cena takéhoto znal. posudku prosím Vás? Ďakujem a pekný deň prajem.

 6. Helena Szíjártóová píše:

  Dobrý deň, potrebujeme pre sro-čku vypracovať znalecký posudok ku kúpe os. motor. vozidla od občana. Prosíme Vás o info či to je možné a v akej cenovej relácii.

  S úctou

  Helena Szíjártóová

 7. Jana píše:

  Dobrý deň, potrebovali by sme znalecký posudok na nepojazdné auto na vyradenie. Jedná sa o MV LUBLIN 3524 z roku 2003. Aká je cena za vypracovanie znaleckého posudku?
  Vopred ďakujem za odpoveď.

 8. Pavel píše:

  Dobry den,
  potreboval by som znalecky posudok na auto Audi Q7 3.0 TDI 176kw r.v. 2010. Ako by to bolo mozne? Kolko by to stalo?
  Dakujem

 9. Miroslava Prikrylova píše:

  Pekny den prajem, chcem sa spytat ako postupovat pri reklamacii zle vykonaneho servisu – lakovania auta, ktore volo nastriekane sice udajne original farbou-odtien je ale uplne iny ako casti auta v povodnej farbe a okrem toho boli bezdovodne nastriekane oboje dvere na pravej strane bez odstrojenia a lak sa uz teraz supe.
  Bolo by mozne vypracovat urcity posudok, ktory by servis musel akceptovat alebo je s tym potom potrebne postupovat sudne?

  Dakujem

 10. Zolo píše:

  Dobrý deň, chcel by som sa informovať mal som škodovú udalosť pri ktorej mi vznikla škoda.Pri obhliadke zo Slovexperty pán Ján mi vyčíslil škodu na vozidle.
  Mohol pán Peter tak isto zo Slovexperty vypracovať znalecký posudok bez toho, aby fyzicky videl moje auto? Pán Peter mal iba podklady a fotodokumetáciu od pána Jána.
  Tento prípad je v súdnom spore, a chcel by som vedieť či pán Peter konal v súlade so zákonom, a to tým že bol vypracovaný posudok bez fyzickej prítomnosti auta.
  To znamená že pán Peter fyzicky auto nevidel.
  Ďakujem

 11. Robert Varga píše:

  Dobry den, mal som poistnu udalost kde som ako poskodeny. Skoda na mojom motocykli bola vycislena ako totalna skoda. Poistovna mi urcila vseobecnu hodnotu vozidla ku dnu nehody, ktora sa mi zda byt moc nizka. Vedeli by ste mi vypracovat znalecky posudok na urcenie vseobecnej hodnoty motocykla ku dnu nehody, ktory by som potom mohol predlozit poistovni? Aka by bola cena, termin a ake podklady by ste k tomu potreboval?

 12. Vladimir píše:

  aka je cena za znalecky posudek hodnoty auta pre prevod majetku firmy? jedna sa o Kia ceed .

 13. Martina píše:

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať, či existuje vypracovanie znaleckého posudku na auto, na ktorom sa zistili skryté závady až po jeho kúpe a predávajúci sa stále vyhovára a oháňa znaleckým posudkom. Robí sa za takýmto účelom vôbec znalecký posudok, na posúdenie stavu vozidla?

  Ďakujem

 14. helena píše:

  Dobry den!
  Chcem sa spytat,ako sa vypočíta amortizácia vozidla, keď pred rokom som kúpila vozidlo od firmy a vlastnosti vozidla nezodpovedali, preto som odstúpila od zmluvy. Firma odstúpenie neakceptovala, naťahovali sme sa mimosudne, teraz chcem daď na súd, ale medzitým vozidlo potrebujem-čo všetko sa započíta do amortizácie, keď vozidlo používam, lebo na druhé nemám.Vozidlo bolo predražené, medzitým ceny vozidiel stúpajú…Ďakujem za odpoveď.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Chránený obsah!