Mám stočené kilometre, čo teraz?

Je verejným tajomstvom, že značná časť vozidiel jazdiacich na našich cestách má pozmenený stav najazdených kilometrov. Dôvod je jednoduchý. Lacno kúpim, drahom predám, inými slovami, stočiť kilometre je pomerne jednoduché a väčšiemu zisku z predaja sa len ťažko odoláva. Najčastejšie sa pritom stáčajú dovezené (drahšie) vozidlá, pri ktorých je o niečo ťažšie overiť ich minulosť. Nie však nemožné. Množstvo takto stočených vozidiel a praktiky podvodníkov už prekročili únosné hranice, a tak bola otázka času, kedy sa tento megapodvod pokúsi eliminovať novo prijatá legislatívna úprava. Ten čas nadišiel 24. 11. 2015, kedy poslanci schválili novelu zákona 725/2004 Z. z. Zákon je teda schválený, už len treba dúfať, že pomôže aj v praxi. Vynaliezavosť podvodníkov je totiž bezbrehá.

Novela zákona  725/2004 Z. z., ktorá má eliminovať problém so stáčaním kilometrov jazdených automobilov nadobúda platnosť 1. marca 2016.

Zákon presne definuje, kto môže s tachometrom (počítadlom prejdených kilometrov) manipulovať. Podľa zákona sú to výrobca, zástupca výrobcu alebo autorizovaný servis na základe pokynov výrobcu. Ak vykoná výmenu resp. prevedie úpravu tachometra iný subjekt (osoba), jedná v rozpore so zákonom.

Novela zakazuje zadováženie technických prostriedkov alebo softvéru či ponúkanie služieb smerujúcich k neoprávnenej manipulácii s odometrom. Novelizovaný zákon 725/2004 Z.z. teda postihuje priamo tých, ktorí pretáčajú kilometre a poskytujú s tým súvisiace služby, a nie obyčajného človeka, ktorý často predáva svoje vozidlo, ale netuší, že má pretočené kilometre.

Zákon tiež jasne zakazuje: „Právnickým osobám a fyzickým osobám – podnikateľom sa zakazuje uvádzať, sprístupňovať na trhu alebo ponúkať na trhu Slovenskej republiky cestné motorové vozidlá, na ktorých došlo k neoprávnenej manipulácii s počítadlom prejdenej vzdialenosti.“

Za neoprávnené a úmyselné manipulácie s odometrom, resp. ich predaj bude môcť Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) uložiť pokutu od 5000 eur do 50.000 eur. A to až do dvoch rokov odo dňa, keď sa SOI dozvedela o porušení povinnosti, najneskôr však do piatich rokov. 

Do zákona sa dostala aj povinnosť technika STK, informovať Slovenskú obchodnú inšpekciu v prípade, ak zistí manipuláciu s počtom prejdených kilometrov. V opačnom prípade, mu hrozí pokuta.

Netreba zabúdať ani na trestnú rovinu stáčania km. Jedná sa o tzv. podvod. Trestný rozmer nastáva vtedy, ak sa stočením kilometrov navýši hodnota motorového vozidla o viac ako 266 euro a za takto zvýšenú hodnotu, respektíve kúpnu cenu je motorové vozidlo kupujúcemu predané alebo dôjde aspoň k pokusu tohto predaja.

Pri kúpe jazdeného vozidla platí pravidlo, že ak vozidlám nerozumiete, zavolajte si na pomoc odborníka. Pokiaľ sa vozidlám rozumie a čo to vie aj o praktikách podvodníkov, je oveľa väčšia šanca, že stočené km odhalí alebo aspoň upozorní na určité nezrovnalosti. Spôsoby, akým sa stočené km maskujú sú ale rôzne. Niekedy je možné stočené km odhaliť ľahko (aktuálny stav vozidla, chýbajúca či pozmenená servisná knižka, atď), niekedy je ale úprava km taká sofistikovaná, že pri bežnej obhliadke ju prehliadne aj skúsený odborník. To či je úprava prevedená šlendriánsky či kvalitne na stave veci nič nemení. Kupujúci bol podvedený a zaplatil viac ako mal. Nehovoriac o rôznych rizikách, ktoré zo skutočného (vyššieho) stavu km vyplývajú.

Keďže zákon nepostihuje fyzické osoby, ale iba podnikateľov predávajúcich vozidlá, presunú sa predaje stočených vozidiel medzi súkromné osoby. Inými slovami, autá začnú predávať aj rôzne babky, dedkovia, invalidní dôchodcovia a podobne. K tomu sa pridajú rôzne rozprávky, balamutenie s cieľom uviesť kupujúceho do stavu, že auto kupuje od dôveryhodnej osoby, ktorá by isto nepodvázala. Preto emócie bokom a riešiť len samotné vozidlo. 

Mám podozrenie, že moje vozidlo má stočené km, čo robiť?

  • Možno sa to nezdá, ale riešenie prípadných problémov s najazdenými km veľmi uľahčí kvalitne napísaná kúpna zmluva. Pokiaľ sa dá, preverte si vozidlo už pred kúpou, zásadne kupujte vozidlo len od jeho majiteľa-žiadne sprostredkovanie a iné nastrčené osoby a trvajte na riadnom uvedení najazdených km, vrátane formulky, ak sa potvrdí manipulácia s najazdenými km, máte nárok na odstúpenie od zmluvy resp. adekvátnu zľavu.
  • Ak máte podozrenie s manipuláciou km, je vhodné ako prvý krok vyhľadať odborníka, ktorý podľa možností históriu vozidla preverí. História niektorých vozidiel sa dá overiť aj svojpomocne a to buď cez portál STK online, KO či rôzne weby, ktoré ponúkajú takéto služby.
  • Ak sa manipulácia s km potvrdí, mal by kupujúci kontaktovať predávajúceho a túto skutočnosť mu oznámiť. Výsledkom dohody by mala byť buď zľava na kúpnej cene alebo odstúpenie od zmluvy a vrátenie peňazí.
  • Ak predávajúci odmieta uznať zistenú skutočnosť (pozmenený stav km), riešením je už len uplatňovanie si svojich práv súdnou cestou. Pripravte sa však na rôzne prieťahy a finty, ktoré majú nepoctiví predajcovia v malíčku.

One Response to Mám stočené kilometre, čo teraz?

  1. V.Benčikova píše:

    Dobrý deň,
    Práve sa nachádzam v podobnom probléme ,v roku 2018 sme kúpili 5 ročné auto , ktoré malo TK v januári 2018 .Po 8 mesiacoch užívania sa sa začínali ukazovať kontrolky zhavenia ! Po návšteve autoservisu vysvitlo že aktuálne má auto 438000km a pri kúpe bolo 210000km!!! Po oboznámení majiteľa , ktorý samozrejme nič netuší ,sme požiadali políciu o pomoc . Žiaľ po vyšetrení kriminálky sme v slepej uličke totiž nedá sa zistiť kedy boli zmazané km a kto je za to zodpovedný.Rada by som vedela koho mám požiadať o pomoc , bývalý majiteľ nechce spustiť z ceny a ani auto nechce naspäť! Ďakujem.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

error: Chránený obsah!